Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Związki frazeologiczne – wyrażenia, zwroty, frazy

Kategoria:

zwiazkifraz1Dnia 11 września 2018 roku obejrzeliśmy w naszej szkole przedstawienie pt. „Związki frazeologiczne – wyrażenia, zwroty, frazy.” Występowali aktorzy z Krakowa: pan Wojciech Habela i Jacek Lecznar.

 

Artyści w bardzo obrazowy i ciekawy sposób zaprezentowali wiele związków frazeologicznych, m. in. zakazany owoc, szósty zmysł, Syzyfowa praca. Dowiedzieliśmy się, że związki frazeologiczne dzielą się na: wyrażenia, zwroty i frazy. Aby łatwiej było zrozumieć związek frazeologiczny, aktorzy wyjaśnili jego sens opowiadając ciekawą historyjkę albo wykorzystując proste rekwizyty: pudełko- puszka Pandory, gazeta – teksty pełne przenośnych wyrażeń i zwrotów. Niektórzy z naszych kolegów podchodzili do ruchomych plansz i układali poprawnie rozsypane związki wyrazowe. Wszyscy uczniowie włączali się w zabawę, słuchali bardzo uważnie i z zainteresowaniem- wszak nigdy nie jest za późno na zdobycie wiedzy.

Spektakl został nagrodzony gromkimi brawami, ponieważ bardzo się wszystkim podobał. Dzięki niemu wzbogaciliśmy nasz zasób słownictwa o nowe wyrażenia, które nie będą dla nas już niezrozumiałe. Fajnie byłoby gdyby takich przedstawień było więcej w naszej szkole.

Wojciech Rzepiszczak kl. IV

zwiazkifraz