Spotkanie klubów czytelniczych

20170530_132106Dnia 30 maja 2017 roku miało miejsce ostatnie spotkanie członków klubów czytelniczych - Kubusia Puchatka i Ani z Zielonego Wzgórza, działających w ramach innowacji pedagogicznej w Szkole Podstawowej nr 2 im. Józefiny i Emila Mików w Lipnicy Wielkiej.

Spotkanie miało niecodzienny charakter. Otóż byliśmy gośćmi Orawskiej Biblioteki Publicznej w Jabłonce. Specjalnie dla nas zorganizowano tam spotkanie z panem Zbigniewem Kołbą, autorem książki dla dzieci „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”. Książka wskazuje, jak dziecko poprzez zabawę może nauczyć się kontaktu z mapą, stwarzając tym samym podstawy do polubienia w przyszłości geografii i jak się uczyć, żeby się nauczyć – te wskazówki zawarte są w treści opowiadania. Pierwszą część publikacji stanowi opowiadanie o przygodach Piotrusia podczas wakacyjnego pobytu u dziadka i powrocie po wakacjach do szkoły, druga część książki zawiera mapy terenów z ciekawymi nazwami miejscowości np. Jeże, Całowanie, Kozy, Pieczarki, Misie, Mrówki z krótkim opisem oraz zdjęciami najciekawszych miejsc. Autor barwnie
i dowcipnie opowiadał o swojej książce nawiązując do motta w niej umieszczonego: Uczymy się dla siebie, a najbliższym sprawiamy radość tym, co umiemy”. Pisarz zachęcał najmłodszych do czytania książek i zgłębiania zawartej w nich wiedzy. Opowiedział wiele anegdot ze swojego życia i nie tylko. Zwrócił uwagę uczestników spotkania na to, jak ważną rolę dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu odgrywa sen, picie mleka, mycie rąk, zdrowe odżywianie, ruch na świeżym powietrzu, zdobywanie wiedzy i przede wszystkim oczytanie. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu odpowiadając na zagadki, czy zadając autorowi pytania. Na zakończenie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Książkę „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź” Zbigniewa Kołby ze specjalną dedykacją dla członków klubów czytelniczych można wypożyczyć w naszej bibliotece szkolnej. Zapraszamy do lektury. Po spotkaniu autorskim odwiedziliśmy czytelnię, a dzieci mające karty biblioteczne mogły wypożyczyć książki. Ostatnim punktem naszego wyjazdu było spotkanie w restauracji „Pasieka” w Jabłonce. W specjalnie zarezerwowanej dla nas sali zjedliśmy posiłek i pyszny deser. Były rozmowy, zabawy przy pięknej pogodzie na placu zabaw i harce przy fontannie… ;) Wspólnie spędzone cztery godziny minęły nadzwyczaj szybko.

Założyciele klubów czytelniczych Kubusia Puchatka i Ani z Zielonego Wzgórza serdecznie dziękują wszystkim członkom za wspaniałą i życzliwą atmosferę, którą tworzyli przez piętnaście miesięcy naszej działalności. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas był dla Was formą relaksu, dobrej zabawy, a przede wszystkim rozwijał Wasze horyzonty i zainteresowania.

Opiekunami klubów były panie:

E. Mikłusiak, A. Cymerman, J. Oskwarek - Klub czytelniczy Ani z Zielonego Wzgórza

B. Omylak, L. Fitak – Klub czytelniczy Kubusia Puchatka

„Bez czytania ani rusz
Bez czytania schnie Twój mózg
Więc podlewaj go koniecznie
I czerp z książek wiecznie” ;)

20170530_135858