Wolni od uzależnień

Obraz 015W dniu 29 maja 2017 roku nasza szkoła przystąpiła do realizacji swojego programu profilaktycznego „Wolni od uzależnień”. Jego celem było promowanie profilaktyki uzależnień wśród uczniów, podnoszenie świadomości dzieci i młodzieży na temat negatywnych konsekwencji wynikających z używania środków psychoaktywnych, propagowanie wiedzy na temat szkodliwości uzależnień, zaangażowanie uczniów do działań profilaktycznych oraz uświadomienie odpowiedzialności za swoje zdrowie.

Działania profilaktyczne były poprzedzone różnymi wydarzeniami. Wśród uczniów została przeprowadzona ankieta o uzależnieniach, odbyły się godziny wychowawcze w kl. IV-VI „Środki psychoaktywne-droga donikąd” i w kl. II-III „Pułapki uzależnień”. Uczniowie mogli wykazać się wiedzą i pomysłem z zakresu profilaktyki uzależnień wykonując prace plastyczne „Wpływ nałogów na zdrowie człowieka”. W tej kategorii nagrody otrzymali:

I miejsce Kidoń Gabriela kl. III

II miejsce Warzeszak Maja kl. I

III miejsce Dunaj Andrzej kl. I

oraz liczne wyróżnienia wśród uczniów kl. III, II i I

W czasie akademii pedagog szkolny omówił różne uzależnienia, po czym ich poznać i jak zapobiegać w formie prezentacji multimedialnej. Oprócz tego każda klasa przygotowała scenkę dotyczącą uzależnień, w których przedstawione były zachowania asertywne.

Klasa I - od słodyczy
Klasa II - od telewizora
Klasa III - od komputera/Internetu
Klasa IV - od papierosów
Klasa V - od alkoholu
Klasa VI - od narkotyków/dopalaczy

Ważnym elementem tego dnia był konkurs wiedzy o nałogach, który został podzielony na dwie grupy wiekowe kl. II-III i kl. IV-VI. Uczestnicy zostali wybrani drogą losowania. Trzeba było wykazać się dużą wiedzą o wpływie środków psychoaktywnych na organizm człowieka. Konkurs ten dostarczył dużo wrażeń i pozytywnych emocji.

Na podsumowanie Dnia Profilaktyki wręczone zastały nagrody dla zwycięzców konkursów, które zostały ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, z którą nasza szkoła współpracuje.

Agata Barszcz -pedagog szkolny

Obraz 013