O regionalizmie w oddziałach przedszkolnych

18676716_1436246419765634_1923605123_o

W piątek 19 maja w oddziałach przedszkolnych odbyło się spotkanie z panią Karoliną Kowalczyk -etnologiem i znawcą kultury orawskiej. Celem spotkania było kształtowanie u dzieci postaw szacunku do tradycji naszego regionu, a także rozbudzanie zainteresowania kulturą orawską.

Pani Karolina opowiedziała dzieciom o kulturze i strojach orawskich. Na podstawie wiersza pana E. Kowalczyka przeprowadziła z dziećmi pogadankę na temat tego, czym dawniej dzieci się zajmowały, jak pomagały swoim rodzicom, a następnie zaprosiła wszystkie dzieci do wspólnych zabaw takich, w które bawili się nasi rodzice i dziadkowie. Dzieci wspaniale się bawiły przy zabawach takich jak: „Gąski, gąski do domu”, „Talorek” czy „Bąk”. Na zakończenie każdy zerówiak otrzymał mały upominek w postaci pięknej widokówki, a miłe spotkanie uwieczniono wspólnym zdjęciem.

Regionalizm wyzwala prawdziwe umiłowanie własnej okolicy, zainteresowanie jej tradycją, kulturą, przeszłością, troską o teraźniejszość i przyszłość. W procesie edukacji posiada ogromne znaczenie dydaktyczno – wychowawcze, kulturotwórcze. Ważne jest, aby kształtowanie tych pojęć rozpocząć już od najmłodszych lat, kiedy to dziecko szczególnie jest podatne na wychowawcze oddziaływanie.

Lucyna Fitak

18675001_1436246273098982_208255668_o