"Dobry jak chleb"

b_albert(7)Koniec lutego w naszej szkole okazał się być czasem, kiedy mogliśmy wykazać się większą empatią niż  zawsze. Mogliśmy podzielić się żywnością z potrzebującymi i poznać bliżej dzięki siostrze Teresie,  osobę wyjątkową, która robiła to już blisko 2 wieki temu - Brata Alberta.

W dniach 21-23.02.2017r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. E. i J. Mików odbyła się trzydniowa zbiórka żywności dla potrzebujących z Krakowa, którzy przychodzą do domu Sióstr Albertynek, by choć raz dziennie zjeść ciepły posiłek. Znajduje się on przy ulicy Jana Woronicza.

Dzisiaj, tj. dnia 23.02.2017r. miało miejsce spotkanie z jedną z sióstr posługującą w tym zgromadzeniu – s.Teresą Pawlak. Pochodzi ona z Zubrzycy Górnej. Na początku przytoczyła nam życiorys Adama Chmielowskiego, który przyjął imię Brata Alberta. Miał bardzo trudne dzieciństwo, ponieważ w wieku dziewięciu lat stracił ojca, a po pięciu latach również matkę. Gdy skończył osiemnaście lat wybuchło powstanie styczniowe, w którym brał udział.
W wyniku wybuchu miny na polu minowym stracił lewą nogę i trafił do niewoli. Po odzyskaniu wolności porzucił swą dotychczasową pasję, którą było malarstwo i wstąpił do zakonu Jezuitów. Po opowiedzeniu nam życiorysu Adama Chmielowskiego siostra nauczyła nas piosenki, której słowa brzmią:
,,Trzeba być dobrym, dobrym, trzeba być dobrym jak chleb”. Następnie opowiadała nam o swojej pracy z potrzebującymi. Codziennie wydaje im dwa posiłki oraz modli się za nich wypełniając w ten sposób uczynki miłosierdzia, z których słynie jej zakon. Siostry czerpią wzór ze swojego patrona i założyciela ich zgromadzenia - św. Brata Alberta, który całe swe życie poświęcił właśnie najuboższym. Na koniec spotkania siostra zaskoczyła nas wyjmując z torby bochenek chleba, którym symbolicznie podzieliła się z uczniami.

Spotkanie uważam za niezwykle udane. Siostra Teresa ujęła wszystkich swoją serdecznością i pogodą ducha. Obecny rok poświęcony jest św. Bratu Albertowi i dzięki siostrze uczniowie mogli się o nim wiele dowiedzieć. Jestem bardzo zadowolony, że nasza szkoła wzięła udział w akcji zbierania żywności i w ten sposób pomogła potrzebującym z Krakowa.

Bartosz Karkoszka kl. V

b_albert(19)