SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „Życie i działalność Józefiny i Emila Mików”

wystawaW związku z 80-tą rocznicą śmierci Emila Miki i Świętem Patronów Szkoły zorganizowano konkurs plastyczny dla uczniów naszej szkoły, którego celem było poznanie życia i działalności Patronów Szkoły przez uczniów, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej, prezentacja dziecięcej i młodzieżowej twórczości plastycznej oraz promocja szkoły w środowisku lokalnym.

Zadaniem uczniów było przedstawić dowolną techniką scenę z życia Józefiny i Emila Mików. Praca konkursowa miała przedstawiać minimum jedną z dziedzin życia patronów. Była też podana krótka adnotacja:

„Emil Mika (1896-1941) i żona Józefina Mika (1897-1942).

Emil Mika był miejscowym nauczycielem, wszechstronnie wykształconym. Własnoręcznie elektryfikował szkołę, kościół Dom Ludowy i liczne gospodarstwa ze zrobionej własnoręcznie elektrowni wodnej; również malował i oddawał się działalności muzycznej (organista). W roku 1924 zaczął zbierać i zapisywać orawskie melodie wydane
w zbiorze "Pieśni orawskie". Józefina Mika, siostra ks. Ferdynanda Machaya, była wielką działaczką ziemi orawskiej. Wraz z mężem udzielali się społecznie na wielką skalę - założyli kółko teatralne, chór mieszany, zespół regionalny "Orawiacy" z kapelą oraz orkiestrę dętą. Jako nauczyciel Emil Mika propagował sadownictwo, warzywnictwo, pszczelarstwo oraz zajęcia dla analfabetów. Podczas wojny zajęli się działalnością konspiracyjną, co tragicznie skończyło się dla tych wielkich osób: Józefina została aresztowana przez gestapo
i zmarła na Montelupich w Krakowie, a Emil w obozie w Oświęcimiu.”

Komisja w składzie:

Przewodnicząca: mgr Justyna Kulawiak

Członkowie:    mgr Barbara Omylak

mgr Krystyna Kuliga

mgr Edyta Mikłusiak

dokonała oceny wytworów uczniów. Wyniki poniżej.

Prace wyróżnione:

1. Zuzanna Domin
  2. Oliwia Dziubek
  3. Aleksandra Kurek

W ramach podziękowania za udział w konkursie wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni wpisem do dziennika Librus (pozytywna uwaga, ocena celująca z plastyki) i słodkim upominkiem, natomiast właściciele prac wyróżnionych otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez szkołę oraz Samorząd Uczniowski.

Prace zostały zaprezentowane na wystawie poświęconej Patronom Szkoły Józefinie i Emilowi Mikom.

Barbara Omylak

20210614_111323