„Od ziarenka do bochenka”

311924685 624753036102314 8595972143350132599 n„Od ziarenka do bochenka”

W dniu 19 października 2022 r. uczniowie klas IIIa i IIIb wzięli udział w wycieczce do Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej.

Uczestniczyli w warsztatach  „Od ziarenka do bochenka”, podczas których mogli prześledzić cały proces powstawania pieczywa, począwszy od drobnego ziarenka do wypieczonych podpłomyków. Uczniowie z zapałem
i zainteresowaniem przesiewali zboże, młócili, a następnie rozcierali zboże na mąkę. Na koniec spróbowali pracy piekarza podczas własnoręcznego wyrabiania placków chlebowych, które upiekli i mogli zjeść. Dzieci przekonały się, że pieczenie chleba w dawnych czasach było bardzo trudnym zadaniem. Bochen chleba miała specjalne miejsce na stole. Przykrywano go białą serwetą, szanowano każdy okruch chleba, a gdy bochenek upadł na podłogę całowano z wielka czcią.

Wycieczka zakończyła się pieczeniem kiełbasek i zabawą na placu zabaw.